Den 19 juni 2013 höll PTS ett seminarium rörande det pågående arbetet med PTS Spektrumstrategi. Här följer ett referat av hur undertecknad uppfattade presentationerna och diskussionerna samt frågor och svar vid seminariet.
Strategiarbetet grundas på samhällets alltmer ökande behov av bandbredd för radioburna tjänster samtidigt som spektrum är en, praktiskt sett, ändlig resurs.
PTS framhöll att strategin för framtida fördelning av spektrum skall baseras på maximerad samhällsnytta i stället för, som hittills, teknisk spektrumeffektivitet.
Omfördelning av spektrum är målet OCH verktyget.
PTS spår en implementeringstid om ca 10 år för att genomföra en övergång till samhällsnytta-CBA-baserad fördelning av spektrum utifrån sin bedömning av användarnas omsättningstakt för radioutrustning.
Samhällsnyttan skall då värderas i samhällsekonomiska termer genom kostnads/nytto-analyser, förkortat CBA nedan (Cost Benefit analysis).
Vid seminariet presenterades en rapport PTS beställt av konsultbolaget Stelacon. Rapporten är tänkt att ge PTS ledning om hur man kan arbeta med sin framtida spektrumstrategi för att maximera samhällsnyttan av radiospektrums fördelning och användning. Intresserade kan ladda ned rapporten från PTS hemsida.
I rapporten beskrivs hur CBA:er kan användas som verktyg i PTS värderingsarbete för spektrumfördelning liksom graden av användbarhet och modeller för värdering.
PTS avser att ta fram en handbok för det här. En spektrumhandbok. Denna kan vara publik.
Vidare framhöll PTS att delning av frekvensband i framtiden är ett måste och att ingen ska räkna med att ha exklusiva frekvenstilldelningar. "Ingen nuvarande användning är fredad". Här påpekade dock PTS att det finns kollektiva radiotjänster som erfordrar högre skydd än andra. Här nämnde PTS säkerhetsradiotjänster av typen räddningstjänst och exempelvis Luftfart vilka kan ha sådana störskyddskrav att delning inte är tekniskt lämpligt om skadlig störning ska kunna undvikas.
Alltså ska marknadskrafterna råda med samhällsnyttan som beslutsunderlag och samtidigt konstateras att det finns kollektiva nyttighetstjänster som därtill kan ha särskilda störskydds- eller tillgänglighetskrav.
Som ett led i arbete utifrån de nya principerna för tillgång till spektrum för olika tillhandahållare av radiobaserade tjänster kommer PTS aktivt, genom internationell samverkan/påverkan, verka för att internationell reglering och allokering (ITU, EU, CEPT, WRC) omriktas utifrån CBA.
Det är tjänsten - inte sektorn som avgör rätten till exklusivt spektrum.
Varje användare kommer att få motivera sitt spektrumanvändande utifrån samhällsnyttighet!
FOI:s deltagare vid seminariet frågade PTS hur värdering av samhällsnytta görs i beräkningsmodellen, hur hanteras subjektivitet? Alltså, vem är värd mest enligt egen utsago?
Här uppstod viss diskussion mellan seminariedeltagarna och PTS.
En annan fråga av direkt intresse för ESR:s medlemmar och radioamatörer i allmänhet ställdes:
Fråga: -Hur ser PTS på minoritets-radioanvändare typ radioamatörer?
Svar: -att ha mycket och ekonomiskt attraktivt frekvensområde men leverera lite/ingen samhällsnytta ter sig vara i direkt konflikt med PTS strategi.
PTS kommenterade även ungefär enligt följande: "... detta kan jämföras med modellflygare som har eget spektrum avsatt vid ca 30 MHz där samhällsekonomisk nytta är svår att realisera."
Här kan var och en dra sina egna slutsatser rörande banden över 400 MHz! Räkna med att tappa kommersiellt attraktiva band.
Nåväl, den s.k. "marknaden" har enligt PTS signalerat att mer spektrum inte behövs just nu för den befintliga tilldelningen räcker till. Detta skall ställas i relation till att trafiken i mobilnäten mer än fördubblats det senaste året enligt PTS uppgifter.
Fortsättningen då?
Strategiarbetet ger att en genomlysning av begärligt spektrum skall ske. Sen blir det behovsprövat med ekonomisk samhällsnytta CBA som bas alternativt att "tjänsten kräver".
Räkna med att delning av spektra blir regel, mobilföretagens tilldelningar har redan idag delning inskrivet. Och dessutom att "marknaden" måste fungera för att detta ska fungera.
Ytterligare samråd i formen av seminarium/diskussioner kommer kvartal 3 2013 då PTS avser att has sin Spektrumstrategi klar att fastställa.
Min reflektion kring detta:
Ställer man ovanstående mot PTS Strategiska Agenda (PTS-ER-2013:9) för åren 2013-2015 och de övergripande 4 mål som förtecknats där:
1 - Långsiktig konsumentnytta
2 - Långsiktigt effektiv konkurrens
3 - effektivt resursutnyttjande och
4 - säkra kommunikationen
och där PTS vid målkonflikter anger att man prioriterar den långsiktiga konsumentnyttan, samt tar med även PTS strategiska mål nr 2 i denna agenda:
"PTS skall 2015 ha identifierat var effektiviteten i spektrumanvändningen kan öka och baserat på detta ha upprättat en plan över förändringar med syfte att radiospektrum ska användas mer effektivt och med ökad samhällsnytta som följd."
då står det nog ganska klart att våra band ÄR hotade. 2015 torde vi veta.
----
Om författaren: Lars Nyberg SM3KYH från Kovland utanför Sundsvall. Arbetar på Luftfartsverket som projektledare och funktionsvarig för Flygledningsradio. Mångårig erfarenhet som flygsäkerhets-elektronikingenjör.
